Harmonia Natury

Wirtualna wystawa „Harmonia Natury” eksploruje zjawisko widzialnej rzeczywistości i jej podstaw – geometrii.


Od starożytności ludzkość starała się zrozumieć to co ją otacza za pomocą zależności liczbowych, geometrii, harmonii liczb, złotych proporcji.


Artysta za pomocą intuicji bada świat który powstaje z harmonicznych wibracji a następnie z dodatkiem odrobiny chaosu staje się organiczny, staje się naturą.

Badanie rzeczywistości widzialnej nieuchronnie prowadzi do zauważania pewnych wzorców, regularności w układzie gałęzi, ożyłowaniu liści, a może to tylko nasz ludzki umysł dąży do znajdywania porządku we wszystkim co widzi…

Istnienie tych wzorców pozwala jednak domniemywać, że ma miejsce nieuchronne powiązanie pomiędzy elementem a całością, a więc i cały wszechświat jest harmonijny, fraktalny.

HARMONIA W NATURZE

Seria zdjęć – „Harmonia w naturze” jest zapisem obserwacji polskiej przyrody – otaczającej nas roślinności i niezwykłej gry proporcji, harmonii składającej się na całą naszą florę której pośrednio my także jesteśmy częścią. Bez roślin nie byłoby przecież pożywienia ani życia na naszej planecie.

STUDIUM NATURY

„Studium do Harmonii Natury” to seria szkiców będących próbą uchwycenia w locie postrzegania natury i tego co leży u jej podstawy czyli idei zawartych głęboko w tym co jawi się naszym oczom. Seria studiów nawiązuje do klasycznej praktyki artystów obserwujących i starających się zrozumieć naturę – można tu wymienić m.in. słynne „zielniki” Stanisława Wyspiańskiego.

MANDALE

„Mandale” są serią koncentrycznych kompozycji wykonanych zarówno formie grafiki komputerowej jak i akwareli. W „Mandalach” geometria – świat liczb, okręgów i prostych figur geometrycznych morfuje się w organiczne kształty kwiatów ukazując proces transformacji geometrii w naturalne kształty otaczającej nas przyrody.

KOMPOZYCJE INTUICYJNE

Intuicyjne kompozycje są zapisem podświadomości. Prace te wykonano techniką tzw. „rysunku automatycznego” będącego ekwiwalentem wizualnego strumienia świadomości. W niektórych kompozycjach wykorzystano geometryczne zależności jako szkielety, rusztowania dla roślinności wyrastającej z intuicyjnego procesu formowania fantastycznych kształtów i symbolicznych znaczeń możliwych do odczytania dla wprawionego obserwatora rzeczywistości.

SPEKTRUM

Seria „Spektrum” eksploruje zjawisko wibracji światła i wody i wytwarzanego w ten sposób życia. Woda i słońce to dwa niezbędne elementy życia, ich połączenie i wzajemne oddziaływanie są tematem prac z tej sekcji.

ZIELA

„Ziela” przedstawiają zależności geometryczne oraz symboliczne rosnących, rozwijających się roślin.

TKANKI

„Tkanki” są abstrakcyjnymi grafikami zainspirowanymi tkankami roślinnymi widzianymi pod mikroskopem. Tak jak na górze tak i na dole – mikroelementy wnętrza roślin przypominają układy geometryczne widoczne na zewnątrz.

O autorze:

Filip Czaja jest artystą audiowizualnym działającym na terenie małopolski i Krakowa. Ukończył ASP im. J.Matejki w Krakowie oraz liceum Plastyczne im. A.Kenara w Zakopanem.
W swoich pracach eksploruje tematykę natury i intuicyjnego pojmowania rzeczywistości, interesuje się także szeroko rozumianą duchowością i tą stroną materii która wymyka się racjonalnemu, naukowemu poznaniu. Działa przede wszystkim na płaszczyźnie sztuk dźwiękowych tworząc muzykę ambientową, eksperymentalną, improwizowaną. Chętnie łączy sztuki dźwiękowe z wizualnymi, przede wszystkimi tymi tradycyjnymi – rysunkiem, formami grafiki, malarstwa. Działa na przecięciu różnych mediów, badając wzory w które układa się rzeczywistość odbierana przez ludzi tak za pomocą oczu jak i uszu.

Chcesz mieć
jedną z prac – napisz

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.